Wyprysk Alergiczny
Wyprysk Alergiczny (allergic eczema) – jest to najczęściej termin odnoszący się do nieinfekcyjnego stanu zapalnego skóry objawiającego się wypryskiem (egzemą) o podłożu alergicznym. Objawem jest obecność grudek zapalno-wysiękowych i pęcherzyków. Wykwity te nie są wyraźnie odgraniczone od nienaruszonej części skóry (wyprysk rozsiany). Objawom często towarzyszy odczucie świądu, a rzadziej pojawiać się może obrzęk. Najczęstszą formą wyprysku alergicznego jest wyprysk alergiczny kontaktowy. Powstaje on na skutek bezpośredniej kontaktu skóry z alergenem, na który istnieje nadwrażliwość. Najczęściej odczyn alergiczny ustaje w kilka godzin po utracie kontaktu z alergenem. Jednakże niezbędna jest do tego jego właściwa identyfikacja. Czasem potrzebne jest wykonanie skórnych testów alergicznych. Inną formą jest wyprysk zastoinowy obecny u osób chorujących na żylaki, z powodu zaburzeń przepływu krwi. Leki ziołowe stosowane są tu zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.
SUROWCE ZIELARSKIE
liść świeży (sok z liści) – Aloes zwyczajny (Aloe vera), ziele – Fiołek trójbarwny (Viola tricolor L.), kwiat lub ziele – Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.), korzeń – Łopian większy (Arctium lappa L.), liść świeży (sok) – Miodła indyjska (Azadirachta indica, ayurw. neem), ziele (odwar) – Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.), liść (odwar) – Orzech włoski (Juglans regia L.), kwiat (napar) – Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.), kwiat (napar) – Rumian rzymski (Chamaemelum nobile), ziele – Uczep trójlistkowy (Bidens tripartita L.), nasiona (olej lniany) – Len zwyczajny (Linum usitatissimum L.), ziele (odwar), nasiona (olej) – Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)
LEKI ZIOŁOWE
- Odwar z ziela fiołka – 2 łyżki ziela fiołka trójbarwnego na dwie szklanki wody gotujemy przez 5 minut w naczyniu, odstawiamy na 10 minut i przecedzamy przez sitko. Odwar należy pić porcjami w ciągu dnia.
- Napar z kwiatów krwawnika – 1 łyżkę kwiatów krwawnika należy zalać 1,5 szklanki wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut, a następnie należy przecedzić. Napar należy stosuje się do okładów i kompresów w chorobach alergicznych i zapalnych skóry. Można nim również przemywać oczy.
- Odwar z ziela ogórecznika – 1,5 – 2 łyżek ziela ogórecznika na 1-2 szklanki wody należy gotować przez 3-5 minut, po czym całość przecedzić przez sitko. Stosuje się go zewnętrznie w postaci okładów i kataplazm na wyprysk alergiczny. Odwar można łączyć z liściem babki, kwiatem kasztanowca, kwiatem nagietka, zielem nostrzyka i kwiatem słonecznika.
- Odwar z liści orzecha włoskiego – 0,5 – 1 łyżki liści orzecha włoskiego na 1 szklankę wody należy gotować przez 3 minuty, a następnie przecedzić przez sitko. Stosujemy go w postaci płukanek, przemywań i okładów.
- Napar z kwiatów rumianu rzymskiego – 1-2 łyżki kwiatów rumianu rzymskiego należy zaparzać w 1,5 szklanki gorącej wody przez 15 minut (pod przykryciem), a następnie przecedzić.
MIESZANKI ZIOŁOWE
- Zioła na egzemy – należy zmieszać ze sobą 20 g ziela fiołka trójbarwnego i kwiatów tarniny oraz po 10 g korzeni lukrecji, kory kruszyny pospolitej, korzeni wilżyny ciernistej i ziela skrzypu. Po wymieszaniu należy sporządzić napar z 2 łyżek ziół na dwie i pół szklanki wrzącej wody w termosie. Napar należy pozostawić na godzinę czasu, a następnie przecedzić. Stosuje się go wewnętrznie od 1/2 do 2/3 szklanki od 3 do 4 razy dziennie na egzemy, przy świądzie skóry, a także przy trądziku, wyprzeniu i przy skłonności do czyraków.
- Zioła do przymoczek na wypryski – należy zmieszać ze sobą 45 g ziela dziurawca, 40 g korzeni żywokostu i 15 g kwiatów wrotyczy. Jedną łyżkę mieszanki zalewamy w garnku (najlepiej w emaliowanym) szklanką wody, a następnie gotujemy pod przykryciem przez 5 minut na wolnym ogniu. Powstały odwar należy odstawić na 10 minut, a następnie przecedzić. Stosujemy go do przymoczek (np. na waciki lub ściereczkę, na większe powierzchnie można użyć podpaski).