Czepota puszysta
Encyklopedia_Ziół

Czepota puszysta, Vilcacora (Uncaria tomentosa)

Opublikowano 24 lutego, 2021 o 22:33:15 przez / Brak komentarzy

Czepota puszysta, Vilcacora (Uncaria tomentosa), zwana także kocim pazurem (Una de gato) to drzewiaste pnącze należące do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Naturalnym jej środowiskiem jest Amazonia, skąd rozprzestrzeniła się na inne tereny Ameryki Południowej oraz do Ameryki Środkowej. Dorasta do wysokości 30 metrów. Roślina jest od dawna znana i ceniona przez plemiona amazońskie.

Surowcem zielarskim jest kora, korzeń oraz liście i kwiaty.

SKŁADNIKI AKTYWNE

Gatunki czepoty puszystej nieznacznie różnią się składem chemicznym. Można napotkać na dwa chemotypy: pierwszy – zawierający pentacykliczne (w liściach i korzeniach – unkaryna F, mitrafilina, izomitrafilina, pteropodyna, izopteropodyna i speciofilina) i drugi – tetracykliczne alkaloidy oksyindolowe. Ponadto, Czepota puszysta zawiera triterpeny (kwas oleandrowy, ursolowy i chinowy), steroidy (beta-sitosterol, kampesterol i niewielkie ilości cholesterolu), katechiny (katechina, epikatechina, gallokatechina i epigallokatechina), procyjanidyny (cynchoneina 1a i cynchoneina 1b), glikozydy kwasu chinowego.

DZIAŁANIE

Przeciwzapalne, przeciwbólowe, antynowotworowe, przeciwwirusowe, antymutagenne, immunoregulacyjne, stymulujące fagocytozę, hepatoprotekcyjne i hamujące podziały mitotyczne komórek.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Chemotyp Vilcacory zawierający pentacykliczne pochodne oksyindolowe jest dosyć cenny jeśli chodzi o przydatność leczniczą. Reguluje układ immunologiczny, stanowi skuteczny lek na żółtaczkę, choroby reumatyczne, zakażenia wirusem HIV. Ponadto, wykazuje interesujące właściwości antynowotworowe (za efekt ten odpowiada mitrafilina i pteropodyna). Natomiast, chemotyp posiadający alkaloidy tetracykliczne (rynchofilina) reguluje krzepliwość krwi i wpływa na pracę serca. Jednakże, zastosowanie tych związków jest ograniczone, z tego względu pacjent powinien szukać produktów certyfikowanych z informacją o rodzaju zawartych w nim alkaloidów oksyindolowych.

Ze względu na zawartość glikozydów kwasu chininowego Vilcacora posiada działanie antywirusowe w stosunku do wirusa pęcherzykowatego zapalenia jamy ustnej (vesicular stomatitis virus – VSV) wg. badań specjalistów. Ponadto, stosuje się ją w leczeniu stanów zapalnych stawu kolanowego i kości. Natomiast plemiona amazońskie stosują czepotę puszystą w stanach zapalnych żołądka 9w tym na wrzody), choroby jelit, do leczenia zakażeń, chorób reumatycznych i do leczenia raka.

PRZECIWWSKAZANIA

Roślina jest bezpieczna, ale ze względu na sprzeczne doniesienia nie zaleca się stosowania Vilcacory u kobiet w ciąży.

STOSOWANIE

Odwar z Vilcacory – przygotowuje się go przez gotowanie 2 łyżek kory czepoty puszystej (drobno posiekanej) w 1 litrze wody przez 20 – 30 minut (pod przykryciem). Po odcedzeniu odwar stosuje się trzy razy dziennie po jednej szklance pomiędzy posiłkami.

Wyciągi alkoholowe – stosuje się je w terapii przeciwnowotworowej, gdyż wykazują większą aktywność cytotoksyczną.

LITERATURA

I. Lidia Wincek: Roślinne terapie antynowotworowe w praktyce terapeutycznej. Vital, Białystok 2017. ISBN: 978-83-65404-64-0

II. http://www.czytelniamedyczna.pl/2607,uncaria-tomentosa-willd-dc-vilcacora-chemizm-i-wlasciwosci-biologiczne.html#

III. Źródło obrazka: http://www.czytelniamedyczna.pl/2530,uncaria-tomentosa-i-uncaria-guianensis-sklad-i-wlasciwosci-lecznicze.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.