Cynamonowiec chiński (Cinnamomum Cassia)
Cynamonowiec chiński, syn. Cynamonowiec wonny (Cinnamomum Cassia) – jest to wiecznie zielone drzewo lub krzew z rodziny wawrzynowatych (lauraceae), występujące m.in. w południowych Chinach, Wietnamie i w Birmie. Osiąga ono 12 metrów wysokości, a popielata kora cynamonowca wonnego ma kształt półkolistych płatów o długości 20-25 cm. Natomiast, żółtawozielone kwiaty zebrane są w wiechę, a okwiat składa się z 6 działek.
Surowcami mogą być: kora gałązek, kwiat lub olejek eteryczny. Natomiast, przyprawę – cynamon otrzymuje się z kory młodych gałęzi.
SKŁADNIKI AKTYWNE
Posiada podobny skład jak cynamonowiec cejloński – zawiera aldehyd cynamonowy, kwas cynamonowy, i alkohol cynamylowy oraz kumarynę (większą ilość niż cynamonowiec cejloński). Poza tym, zawiera pewne ilości takich związków jak safrol, estry kwasu cynamonowego, fenylopropanoidy, glikozydy, mono-, di- i seskwiterpeny, kwas benzoesowy i salicylowy. Ponadto, katechiny, epikatechiny, śluzy oraz potas, żelazo, mangan i chrom.
DZIAŁANIE
Przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciw wzdęciom, przeciwcukrzycowe, nasercowe, moczopędne i neuroochronne. Ponadto, zaobserwowano jego działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, cytoochronne, ochronne na układ sercowo-naczyniowy oraz immunoregulacyjne.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Cynamonowiec chiński stosowany jest w arytmii oddechu, kołataniu serca, a w mieszankach z innymi ziołami także przy dusznicy bolesnej. Pobudza krążenie krwi, a w mieszankach z innymi ziołami wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń snu. Ponadto, stosowany jest w leczeniu chorób układu pokarmowego (brak apetytu, biegunka, wymioty) i wykazano jego korzystny wpływ w leczeniu otyłości. Cynamonowiec znalazł również zastosowanie w leczeniu schorzeń ginekologicznych (np. przy nieregularnych miesiączkach).
Natomiast, w badaniach nad aktywnością antynowotworową, wykazano że kwas cynamonowy, aldehyd cynamonowy i alkohol cynamylowy hamują działanie deacetylazy histonów (HDAC8). Przy czym, związki te robią to w tym samym miejscu co lek przeciwnowotworowy – trichostatyna A (TSA). Warto wspomnieć, że jest to wpływ na epigenetykę organizmu, gdyż deacetylazy histonowe, usuwając grupy acetylowe z grupy ε-aminowej lizyny, powodują silniejsze upakowanie DNA na histonach. Natomiast hamowanie aktywności HDAC8, umożliwia zahamowanie cyklu komórkowego i różnicowanie komórek, w niektórych schorzeniach nowotworowych (np. neuroblastoma). Wykazano również efekt antynowotworowy procyjanidyn na rozwój raka płuc. Natomiast, frakcja heksanowa (bardziej lipofilna) ekstraktu z kory cynamonowca chińskiego, powoduje kierowanie komórek raka piersi na ścieżkę apoptozy.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie powinno się stosować preparatów cynamonowca chińskiego podczas gorączki i większych stanach zapalanych oraz nie poleca się kobietom w ciąży. Ponadto, ze względu na hamowanie tyrozynazy – enzymu uczestniczącego w syntezie melaniny, należy brać pod uwagę jego możliwe działanie fotouczulające.
STOSOWANIE
Przygotowuje się z niego napar i tinkturę podobnie jak u cynamonowca cejlońskiego.
LITERATURA
I. Penelope Ody, tłum. Małgorzata Garbarczyk: Uzdrawiająca moc ziół. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008. ISBN: 978-83-7073-644-6
II. Lidia Wincek: Roślinne terapie antynowotworowe w praktyce terapeutycznej. Vital, Białystok 2017. ISBN: 978-83-65404-64-0
III. http://www.albathyment.com.pl/AlbaThyment/2013/12/12/cinnamonum-cassia/
IV. Chunling Zhang, Linhong Fan, Shunming Fan, Jiaqi Wang, Ting Luo, Yu Tang, Zhimin Chen, Lingying Yu. Cinnamomum cassia Presl: A Review of Its Traditional Uses, Phytochemistry, Pharmacology and Toxicology. Molecules, 2019 Sep 25;24(19):3473. doi: 10.3390/molecules24193473.
V. Źródło fotografii: Suzanne Gilbert – https://pl.pinterest.com/pin/454230312388555805/