Bocznia piłkowana, Palma sabalowa (Serenoa repens)
Bocznia piłkowana (Serenoa repens), nazywana palmą sabalową (ang. Saw palmetto) to należący do rodziny arekowatych (palm) drzewokrzew rosnący na 2-3 m wysokości. Natomiast, jako gatunek rodzimy występuje na terenie południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Przy czym jest ona gatunkiem długowiecznym (może osiągać 500-700 lat). Ponadto, roślina wytwarza wachlarzowate liście o szerokości do 75 cm z ogonkami pokrytymi ostrymi kolcami. Natomiast, od kwietnia do lipca można u niej spotkać niewielkie kwiaty palmy sabalowej, koloru białego. Owoce w stanie dojrzałym są koloru ciemnoniebieskiego.
Surowcem zielarskim jest owoc.
SKŁADNIKI AKTYWNE
Owoce boczni zawierają: fitosterole (beta-sitosterol, stigmosterol, kampesterol, cykloartenol), kwasy tłuszczowe (kaprynowy, kapronowy i kaprylowy, laurynowy, mirystynowy, olejowy i palmitynowy), ich estry etylowe i triglicerydy. Ponadto, zawarte są w nich flawonoidy (kempferol, kwercetynę, izokwercytrynę, roifolinę), triterpeny (farnezol, lupeol, lupenon), kwasy uronowe, arabinozę, galaktozę oraz żywice i taniny. Natomiast, wyizolowane z surowca monoacyloglicerydy (1-monolaurynę i 1-monomirystynę) wykazują działanie cytotoksyczne w stosunku do komórek prostaty. Fakt ten wykorzystuje się w leczeniu nowotworu gruczołu krokowego.
DZIAŁANIE
Bocznia piłkowana działa tonizująco, moczopędnie, uspokajająco, antyseptycznie na drogi moczowe, antyandrogenne. Ponadto, wykazuje działanie pobudzające czynność gruczołów dokrewnych, przeciwtrądzikowe, hormonalne.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Bocznia piłkowana znajduje zastosowanie w ogólnym osłabieniu organizmu, w zapaleniu pęcherza moczowego i problemach z gruczołem krokowym. Zapobiega negatywnym skutkom nadmiernej ilości DHT – aktywnej formy testosteronu, z których najpoważniejszy jest przerost prostaty. Owoce boczni piłkowanej blokują przekształcenie się testosteronu w DHT i pomagają w jego usuwaniu, w związku z tym, stosowane są w profilaktyce i w leczeniu problemów z prostatą.
Bocznia piłkowana wykazuje działanie antyandrogenne, przez co polecana jest w leczeniu trądziku androgennego i w regulacji wydzielania sebum. oraz w leczeniu hirsutyzmu. Ze względu na działanie wzmacniające, polecana jest również mężczyznom w starszym wieku oraz do wzmocnienia męskiego libido. Ponadto, wyciągi z owoców palmy zwiększają masę mięśniową, co może zainteresować kulturystów.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie stwierdzono.
LITERATURA
I. Penelope Ody, tłum. Małgorzata Garbarczyk: Uzdrawiająca moc ziół. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008. ISBN: 978-83-7073-644-6
II. http://www.panacea.pl/articles.php?id=3807
III. Źródło zdjęcia: By Homer Edward Price – Saw PalmettoUploaded by Amada44, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25215058