Bazylia poświęcona, Tulsi (Ocimum sanctum)
Bazylia poświęcona, azjatycka (Ocimum sanctum, syn. O. tenuiflorum) – jest wieloletnią rośliną pochodzącą z Azji południowej (tereny Indii, Malezji) rośnie na terenach tropikalnych, ale bywa również hodowana w klimacie tropikalnym. Ze względu na symbolikę religijną jest rośliną święta w hinduizmie, gdzie sadzi się ją przy świątyniach, w pobliżu domostw. Ciekawostką jest, że z korzeni bazylii świętej wykonuje się naszyjniki, a z nasion różance. Ponadto, jest ona wyższa od swojej europejskiej krewniaczki, a jej liście są jajowate zielone z odcieniem purpury. Bazylia poświęcona jest stosowana w tradycyjnej medycynie hinduskiej, chińskiej i tajskiej.
Surowcem zielarskim są liście i otrzymywany z nich olejek eteryczny.
SKŁADNIKI AKTYWNE
W skład olejku eterycznego (1,5%) bazylii poświęconej wchodzi m.in. linalol i eugenol. Ponadto ziele bazylii posiada saponiny, garbniki, flawonoidy, glikozydy, kwasy organiczne oraz minerały (m.in. potas, magnez, fosfor i wapń).
DZIAŁANIE
Tulsi działa przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, antyseptyczne, przeciwwymiotne, wzmacniające, przeciwgorączkowe, wykrztuśne oraz pobudza korę nadnerczy i zapobiega wzdęciom.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Bazylia poświęcona stosowana jest przy skurczach mięśni (dreszczach), udrażnia układ oddechowy (nos i płuca), działa ochronnie na tkanki poddane stresowi chemicznemu (zanieczyszczenia przemysłowe, metale ciężkie) i fizycznemu (długotrwały wysiłek fizyczny, niedokrwienie, nadmierny hałas). Wykazano także wpływ tulsi na normowanie poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz regulację ciśnienia krwi. Zalecana również w zaburzeniach trawienia i jako ziołowy lek na pasożyty jelitowe i infekcje bakteryjne, gdyż ziele wykazuje efekt antybakteryjny wobec sporej grupy ludzkich patogenów (również tych, obecnych w jamie ustnej). Ponadto, uspokaja układ nerwowy – olejek używany jest jako środek przeciwdepresyjny, ale również stymulujący pamięć i funkcje poznawcze. W Indiach stosowana jest jako afrodyzjak (ze względu na właściwości wzmacniające organizm i dodające pogody ducha – „obdarza miłością i oddaniem”).
PRZECIWWSKAZANIA
Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania olejku bazyliowego tulsi.
LITERATURA
I. Penelope Ody, tłum. Małgorzata Garbarczyk: Uzdrawiająca moc ziół. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008. ISBN: 978-83-7073-644-6
II. https://www.jiaogulan.pl/tulsi/
III. Marc Maurice Cohen. Tulsi – Ocimum sanctum: A herb for all reasons. J Ayurveda Integr Med. 2014 Oct-Dec; 5(4): 251–259.
IV. Źródło zdjęcia: By Diamante Phi – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92152445