Babka jajowata (Plantago ovata)
Encyklopedia_Ziół

Babka jajowata (Plantago ovata)

Opublikowano 21 stycznia, 2021 o 18:09:36 przez / Brak komentarzy

Babka jajowata (Plantago ovata) – to roślina z rodziny Babkowatych (Plantaginaceae), naturalnie występująca na terenie Zachodniej i Południowej Azji oraz Krajów Śródziemnomorskich, a jako gatunek zawleczony również w środkowo-zachodniej części Ameryki Północnej. Natomiast, Babka jajowata osiąga 15 cm wysokości, a jej łodygi i wąskoliniowe liście pokrywają białe włoski. Ponadto, z liści wyrastają kłosy niewielkich kwiatów z których rozwijają się brązowe nasiona z białymi łuskami.

Surowcem zielarskim są nasiona i łuski nasienne babki jajowatej.  

SKŁADNIKI AKTYWNE

Babka jajowata zawiera pochodne kwasu genipozydowego, epiloganinowego i arboreskozydowego, asperulozydu oraz aukubinę, gardozyd, katalpol, a także fenyloetanoidy: werbaskozyd i plantamajozyd. Ponadto, w nasionach obecne są duże ilości białek i rozpuszczalnych w wodzie śluzów, które złożone z pentoz, heksoz i kwasów uronowych.  

DZIAŁANIE

Babka jajowata wykazuje działanie powlekające (ze względu na dużą zawartość śluzów), przeczyszczające i przeciwbiegunkowe (w przypadku zatruć toksynami). Ponadto nasiona babki jajowatej wykazują działanie regenerujące, obniżające poziom cholesterolu i hipotensyjne.  

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Razem z Babką płesznik (P. psyllium) stosowana jest jako środek przeczyszczający. Poleca się ją szczególnie w stanach zapalnych jelit, ze względu na zdolności sorpcyjne i działanie przeciwbiegunkowe (pęcznieje pochłaniając wodę i ewentualne toksyny z treści jelitowej) . Nasiona Babki jajowatej i Babki płesznik używane są przez osoby odchudzające się ze względu na zmniejszenie uczucia głodu. Ponadto, surowiec stosowany jest w Indiach i Chinach w leczeniu problemów z pęcherzem, ciśnieniem krwi, a zewnętrznie w leczeniu podrażnień skóry i zranień.

STOSOWANIE

Przy zażywaniu suszonych nasion babki, należy je popić dużą ilością wody.

LITERATURA

I. Penelope Ody, tłum. Małgorzata Garbarczyk: Uzdrawiająca moc ziół. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008. ISBN: 978-83-7073-644-6

II. https://rozanski.li/2054/nasienie-babki-jajowatej-semen-plantaginis-ovatae-jako-surowiec-sluzowy/

III. R. Masood, M. Miraftab, Psyllium: Current and Future ApplicationsMedical and Healthcare Textiles, 2010.

IV. Źródło zdjęcia: By Gideon Pisanty (Gidip) גדעון פיזנטי – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24358479

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.