Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum)
Encyklopedia_Ziół

Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum)

Opublikowano 3 lutego, 2021 o 14:02:10 przez / Brak komentarzy

Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum) – roczna lub dwuletnia roślina należąca do rodziny Bodziszkowatych (Geraniaceae), występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. W Polsce jest gatunkiem pospolitym i można go spotkać w lasach liściastych, mieszanych i iglastych, w cienistych ogrodach, również w górach po piętro podalpejskie, preferuje stanowiska wilgotne i gleby zasobne w azot. Podczas gdy, nazwa rośliny pochodzi od zapachu wydzielanego po roztarciu. Natomiast bodziszek osiąga 20-40 cm wysokości, a jego łodyga jest czerwonej barwy, owłosiona i rozesłana lub wznosząca się. Ponadto, liście bodziszka są dłoniaste, złożone z 3-5 pierzastosiecznych odcinków, a czerwone kwiaty białawo żyłkowane osadzone są po dwa.

Surowcem zielarskim jest ziele bodziszka cuchnącego zbierane w okresie kwitnienia, tj. od maja do września.

SKŁADNIKI AKTYWNE

Zawiera olejek eteryczny, garbniki, gorycze, witaminy A,B,C, kwasy organiczne, minerały (wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor oraz rzadko występujący pierwiastek – german).

DZIAŁANIE

Bodziszek cuchnący wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, antyoksydacyjne, antyseptyczne i moczopędne oraz hamujące krwawienia. Ponadto, ziele bodziszka zwiększa naturalną odporność organizmu na stres, reguluje metabolizm, obniża ciśnienie krwi oraz działa antynowotworowo i przeciwstarzeniowo.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Bodziszek cuchnący stosowany jest w leczeniu nieżytu żołądka, krwawień z przewodu pokarmowego i przy krwiomoczu. Ponadto, niegdyś stosowano go stanach zapalnych wątroby, nerek i zapaleniu pęcherza moczowego. Podczas gdy, niektórzy badacze odnaleźli jego zastosowanie w leczeniu nowotworów układu pokarmowego, a wśród innych gatunków udowodniono działanie hamujące stan zapalny żołądka. Ponadto, ze względu na zawartość germanu, wspomaga dostępność tlenu w tkankach oraz zapobiega skutkom stresu oksydacyjnego. Natomiast, zewnętrznie stosowano go w leczeniu ran i owrzodzeń.

PRZECIWWSKAZANIA

Nie należy stosować ziela w przypadku stanu zapalnego prostaty.


STOSOWANIE

Wewnętrznie w postaci odwaru z ziela (2 łyżki zalać 0,5 litra wrzącej wody), ale można stosować również zmielone ziele (1 łyżeczkę) 4 razy dziennie, popijając je niewielką ilością wody. Natomiast zewnętrznie stosuje się je w postaci okładu.

LITERATURA

I. Dietmar Aichele, Marianne Golte-Bechtle, tłum. Helena Terpińska-Ostrowska: Jaki to kwiat?. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa 1984. ISBN 83-09-00687-X

II. https://atlas.roslin.pl/plant/7074

III. https://okiemprzyrodnika.wordpress.com/tag/geranium-robertianum/

IV. https://www.self-healing-herbs.com/herb-robert.html

V. Źródło zdjęcia: Krzysztof Golik – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57744409

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.