Forsycja zwisła (Forsythia suspensa)
Forsycja zwisła (Forsythia suspensa) – to krzew należący do rodziny Oliwkowatych (Oleaceae) i pochodzący z Chin. Jest to gatunek rośliny uprawnej sprowadzony do Europy w 1844 roku. Jej nazwa pochodzi od nadwornego ogrodnika pałacu Kensington (w Londynie) – Williama Forsyth. Forsycja rośnie na wysokość 3 metrów z charakterystycznie łukowato wygiętymi pędami. Jej żółte, lejkowate kwiaty rozwijają się dosyć wcześnie bo w marcu i kwietniu, tuż przed pojawieniem się liści.
Surowcem zielarskim są suszone owoce forsycji.
SKŁADNIKI AKTYWNE
Owoc forsycji zwisłej zawiera lignany (np. filiryna), glikozydy fenylowe (np. salidrozyd), steroidy, triterpenoidy (m.in. kwas 3β-acetoksy-20α-hydroksyursan-28-owy, octan β-amiryny, kwas betulinowy, ψ-taraksasterol) oraz polifenole (m.in. kwas kawowy, eskuletyna, kwercetyna).
DZIAŁANIE
Przeciwbakteryjne, przeciwwymiotne, moczopędne, antyseptyczne i przeciwpasożytnicze.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Owoce forsycji stosowane są w celu złagodzenia wewnętrznych stanów zapalnych, oczyszczenia z toksyn, usunięcia czynników chorobotwórczych oraz na powiększone węzły i obrzmienia. Jest skuteczną pomocą w walce z różnymi infekcjami dróg oddechowych, gdzie zmniejsza gorączkę i łagodzi ból. Zaleca się ją między innymi na zapalenie gardła i krtani oraz na zapalenie migdałków. Pomaga ona także na nudności i wymioty oraz w leczeniu choroby wrzodowej. Ponadto, poleca się ją w czasie zakażenia dróg moczowych i na bolesne miesiączki (zwiększa przepływ menstruacyjny).
Istnieją również doniesienia o jej leczniczych właściwościach w przypadku rzeżączki oraz zakażenia wirusem HIV. Forsycja zwisła jest składnikiem mieszanki “rengyo” stosowanej w medycynie orientalnej jako preparat działający przeciwzapalnie, moczopędnie i przeciwbakteryjnie. Natomiast, zewnętrznie stosować ją można w przypadku róży.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie należy stosować podczas biegunek związanych z nieprawidłową pracą wątroby i problemach w wytwarzaniu żółci oraz zapaleniach ropnych, a także w przypadku gorączki o innym podłożu niż infekcja. Ze względu na możliwość wystąpienia krwawienia nie należy stosować owoców forsycji w przypadku problemów z układem krzepnięcia krwi oraz przed planowanym zabiegiem.
STOSOWANIE
Forsycja zwisła zazwyczaj jest stosowana w formie suchych preparatów z owoców i również w mieszankach z innymi ziołami.
LITERATURA
I. Kuo PC, Chen GF, Yang ML, Lin YH, Peng CC. Chemical constituents from the fruits of Forsythia suspensa and their antimicrobial activity. BioMed Research International 2014. doi:10.1155/2014/304830
II. Penelope Ody, tłum. Małgorzata Garbarczyk: Uzdrawiająca moc ziół. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008. ISBN: 978-83-7073-644-6
III. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1103/forsythia
IV. Źródło fotografii: Droga do natury